Ocet winny Monastyru Agia Triada – wyjątkowe właściwości zdrowotne

lip12

Ocet winny (vinegar) Monastyru Agia Triada – wyjątkowe właściwości zdrowotne

 

 

Ocet, jedna z najbardziej kwaśnych przypraw w kuchni, odstawa aromatyzowania marynat, sosów, deserów, jednak swoją karierę rozpoczął jako lekarstwo. Wczesne zapisy z Chin, Bliskiego Wschodu i Grecji opisują ocet jako środek do celów medycznych. Już 400 roku p.n.e. starożytni Grecy zaczęli używać octu owocowego do leczenia stanów zapalnych ran, kaszlu, wrzodów i chorób zakaźnych, a jego właściwości zdrowotne wychwalał Hipokrates. Najstarsze recepty przedstawione w chińskiej księdze „Pięćdziesiąt dwie choroby” (300 lat p.n.e.) opisują 17 leków opartych na occie zbożowym do leczenia oparzeń, przepuklin, zapalenia tkanki łącznej i łuszczycy. Od XVIII wieku w wielu almanach medycznych zaleca się stosowanie octu jako lekarstwa. Współczesne badania potwierdzają coraz szersze jego właściwości lecznicze, które przez wieki wykorzystywała medycyna ludowa.

 

Ocet z czerwonego wina. Co to jest?

 

W zależności od użytych surowców, octy dzielimy na: octy zbożowe (np. z ryżu, sorgo, jęczmienia) lub owocowe (np. jabłek, winogron).
Ocet winny (vinegar) jest rodzajem octu owocowego z winogron, który tak naprawdę powstaje bezpośrednio z wina. Albo z wina czerwonego, wówczas mówimy o vinegre z czerwona wina, albo z wina białego – wówczas mamy vinegre z białego wina. Tradycyjna przyprawa kuchni regionów basenu Morza Śródziemnego, w których winorośl uprawiana jest od ponad 6 000 lat.
Wino pozostawia się do fermentacji, aż zacznie kwaśnieć. Gdy wino zmienia się w ocet traci sporą część alkoholu. W momencie, kiedy wino staje się kwaśne – albo jest butelkowane i wówczas mamy ocet tani, niskiej jakości, o bardzo ostrym i kwaśnym posmaku. Albo zaczyna swój proces starzenia, tj. leżakowania. „Starzenie się” octu daje gęsty i aromatyczny a jednocześnie łagodny smak. Długość leżakowania wpływa też na zawartość bioaktywnych związków korzystnych dla zdrowia. Im dłużej leżakuje, tym posiada ich więcej.

 

Długo leżakujący vinegar z Monastyru Agia Triada

 

Ocet z czerwonego wina rozpoczyna życie jako czerwone wino. Podstawą jakości octu są: dobrej jakości odmiana winogron oraz tradycyjny sposób fermentacji.

 

W Klasztorze Agia Triada ocet winny wytwarza się z legendarnego czerwonego wina marouvas z endemicznego szczepu winorośli Romeiko. Romeiko to rodzima czerwona odmiana występująca od czasów antycznych na Krecie, w regionie Kissamos, w prowincji Chania. Odmiana Romeiko daje wina o wysokiej zawartości alkoholu, niskiej kwasowości i słabym pomarańczowym kolorze. W winnicach Klasztoru Agia Triada nadal owocują zabytkowe winorośla Romeiko, których wiek sięga 150 lat. Romeiko jest odmianą bardzo podatną na utlenianie i mało stabilną w kolorze, dlatego w gorącym klimacie Krety nie nadaje się do tworzenia „klasycznych” czerwonych win. Produkuje się z niej natomiast m.in. wino Marouvas – ściśle związane z klimatem i zwyczajami Kreteńczyków, wysokoprocentowe, przypominające sherry lub Maderę.

 

W dialekcie lokalnym “marouvas” znaczy “wiekowy, starzejący się”, co wyraźnie wskazuje, że wino było przeznaczone do długotrwałego leżakowania. Wino marouvas dojrzewa w starych, dużych, drewnianych beczkach przez ok. 20 – 25 lat, które co roku uzupełnia się nowym winem. Cechuje się wysoką zawartością alkoholu, co wynika częściowo z samej odmiany, a częśćiowo z warunków glebowych i klimatycznych panujących w rejonie północnej Krety. I oczywiście, intensywnym aromatem. Jeszcze do niedawna istniał na Krecie zwyczaj, że wraz z narodzinami dziecka zakopywano beczkę wina Marouvas, aby po kilkudziesięciu latach odkopać ją i tym wspaniałym winem świętować kolejną ważną uroczystość. Zazwyczaj było to wesele dziecka.

 

Ocet winny (vinegar) Monastyru Agia Triada to produkt „surowy i niepasteryzowany”. Posiada też – podobnie jak inne fermentowane produkty – bakterie probiotyczne. Produkt tradycyjny, naturalny, w 100 % efekt fermentacji winogron, a więc bez dodatku żadnych „polepszaczy smaku” (np. soku z winogron czy cukru). Unikatowa odmiana Romeiko, jak i tradycyjny wieloletni proces leżakowania wina Marouvas przekłada się to na wyjątkowe wartości odżywcze octu vinegar Monastyru Agia Triada. I oczywiście na ograniczoną jego produkcję.

 

Wartości odżywcze octu vinegar Monastyru Agia Triada

 

Ocet ma niską zawartość kalorii – 1 łyżka octu to ok. 3 kalorii. Jest zatem idealny do aromatyzowania dań dla osób na dietach medycznych. Ocet zawiera także śladowe ilości minerałów – na 100 g octu winnego:

 

 • żelazo (0,03 mg),
 • magnez (1,00 mg),
 • mangan (0,055 mg, co stanowi 3% dziennego zapotrzebowania przy diecie 2000 kalorii),
 • potas (2,00 mg),
 • wapń (6,00 mg, co stanowi 1% dziennego zapotrzebowania przy diecie 2000 kalorii),
 • miedź (0,006 mg),
 • fosfor (4,00 mg),
 • selen (0,5 mcg, co stanowi 1% dziennego zapotrzebowania przy diecie 2000 kalorii),
 • sód (2,00 mg),
 • cynk (0,01 mg).

 

Jednak zawartość minerałów jest bardzo niska. Ocet winny nie powinien być traktowany jako optymalne źródło mikroelementów. Tak naprawdę vinegar dostarcza innych, bardzo cennych dla naszego zdrowia, bioaktywnych składników, czyli:

 

 • kwasu octowego (znanego jako kwas etanowy)
 • polifenoli: flawonoidów i kwasów fenolowych, szczególnie resweratrolu. Te przeciwutleniacze pomagają zwalczać stres oksydacyjny i obniżać stan zapalny.

 

Korzyści zdrowotne Vinegar Monastyru Agia Triada

 

Systematyczne używanie octu winnego jako przyprawy do aromatyzowania i uszlachetnienia smaku dań przekłada się na polepszenie naszej kondycji.

 

Reguluje masę ciała


Kwas octowy, główny składnik octu, przeciwdziała gromadzeniu się tkanki tłuszczowej w ciele. Reguluje metabolizm lipidów (kwasów tłuszczowych) oraz przyczynia się do utraty masy ciała. Opóźnia również uwalnianie greliny (hormonu głodowego). Dlatego nie dziwi fakt, że vinegar wpływa na uczucie sytości. Po „przekąskach”, do których został dodany ocet winny czujemy się bardziej najedzeni.

 

Remedium na dolegliwości trawienne


Tysiącletnią historię octu winnego jako lekarstwa w dolegliwościach przewodu pokarmowego również potwierdzają współcześni naukowcy. Kwas octowy „zakwasza” żołądek, dzięki czemu pomaga w leczeniu przypadłości takich jak zgaga i niestrawność u osób z niskim stężeniem kwasu żołądkowego. Ocet z czerwonego wina zawiera wiele bakterii probiotycznych. A probiotyki pomagają zwiększyć i poprawić populację mikrobiomu jelitowego, a tym samym zdolność naszego organizmu do trawienia pokarmów i przyswajania z nich wartości odżywczych.

 

Poprawia profil cholesterolu


Czerwone wino jest pełne ochronnych dla zdrowia związków polifenolowych, a ocet z czerwonego wina – jako produkt tego wina – ma identyczną ich kompozycję. Polifenole, które zawierają różne związki np. garbniki i antocyjany, działają jako przeciwutleniacze w organizmie. Systematyczne dodawanie octu winnego do posiłków znacząco zmniejsza stężenie cholesterolu całkowitego, trójglicerydów i cholesterolu lipoprotein o niskiej gęstości ((LDL) i zwiększa stężeniem cholesterolu lipoprotein o dużej gęstości (HDL).

 

Opóźnia starzenie się


Skóra winogrona bogata jest resweratrol (polifenol), dlatego też jego spora ilość znajduje się w occie winnym. Resweratrol, jako silny przeciwutleniacz, może zatrzymać stres oksydacyjny i zapobiegać oznakom starzenia, jak zmarszczki, przebarwienia i plamy starcze.

 

Przeciwnowotworowy


Resweratrol, jak i inne przeciwutleniacze w occie winnym, odgrywają ważną rolę w procesie przeciwdziałania powstawaniu chorób nowotworowych. Światowe badania medyczne nad antynowotworowym działaniem octu, w tym octu winnego trwają dopiero od niedawna. Pierwsze wyniki wskazują, że bioaktywne składniki octu (nie wszystkie jeszcze zidentyfikowane) znacząco hamują rozwój wielu typów komórek nowotworowych in vitro. Resweratrol spowalnia lub odwraca wzrost guzów.

 

Obniża ciśnienie krwi


Kwas octowy ma działanie przeciwnadciśnieniowe,a także zapobiega chorobom sercowo-naczyniowym.

 

Kontroluje stężenie glukozy we krwi


Kwas octowy – główny składnik octu z czerwonego wina – wpływa korzystnie na poziom cukru we krwi. Vineagr dodany do posiłków pomaga obniżyć poziom cukru we krwi po jedzeniu, zwiększa wychwyt glukozy przez mięśnie i zmniejsza poposiłkowe stężenie insuliny i triglicerydów, obniża odpowiedź glikemiczną. A spożycie octu przed snem obniża poziom cukru we krwi na czczo o 4-6% następnego ranka (zapobiegając zjawisku „świtu cukrzycy”).

 

Działa antybakteryjne, przeciwzakaźne i przeciwzapalne


Ocet winny jako skuteczny środek antybakteryjny, przeciwinfekcyjny i przeciwzapalny stosowano od czasów Hipokratesa. W chińskiej księdze lekarskiej „Compedium of Materia Medica”, napisanej za czasów dynastii Ming w XVI wieku, ocet używano do leczenia infekcji Ascaris, dezynfekcji pomieszczenia, w którym przyjmowano poród, konserwacji mięsa. Kwas octowy jest bardzo skuteczny w zapobieganiu bakteryjnemu zatruciu pokarmowemu. Zabija szkodliwe bakterie oraz hamuje ich rozwój, np. bakterii: clostridium botulinum, E coli, listeria, salmonella, staphylococcus. Takie samo działanie wykazuje w przypadku bakterii układu oddechowego (np. micrococcus catarrhalis, alpha streptococcus), zakażeń wysoce opornych na konwencjonalne leki, zapalenia ucha środkowego czy zapalenia mięśni.

 

Zapobiega osteoporozie


Kwas octowy powoduje, że organizm wchłania z jedzenia większą ilość składników odżywczych. Dzięki dodaniu kilku kropel vinegar do posiłków, przyswajamy szybciej i więcej niezbędnych minerałów, takich jak wapń i magnez. A to jest istotny element dla rozwoju i utrzymania gęstości mineralnej kości.

 

Przeciwdziała zmęczeniu


Kilka kropel octu winnego rozcieńczonego w szklance wody odświeża po wysiłku fizycznym. Napój ten likwiduje oznaki zmęczenia.

 

Jak używać octu winnego?

 

                                        

 

Klasycznie wykorzystywany jako składnik sosów winegret do sałatek. Do 50 ml oliwy extra virgin Monastyru Agia Triada dodać 1 łyżkę octu vinegre Monastyru Agia Triada, kilka kropel świeżo wyciśniętego soku z cytryny, ulubione zioła – świeże i drobno pokrojone, świeżo zmielony pieprz oraz kwiat soli Agia Triada. Dokładnie wymieszać, odstawić w chłodne i ciemne miejsce (np. do lodówki czy spiżarni) na kilka minut, najlepiej na godzinę. Przez ten czas wszystkie składniki połączą swoje smaki w jeden aromatyczny sos. A do sałatki dodać tuż przed jej podaniem.

 

W medycynie ludowej spotyka się zalecenie, aby rano, wieczorem przed snem lub w trakcie posiłku wypić 1 łyżkę octu z czerwonego wina. To dość rozpowszechniony sposób korzystania z korzyści zdrowotnych octu vinegar.

 

Więcej o wynikach badań nt leczniczych właściwości octu winnego można przeczytać w opracowaniach: „Vinegar: Medicinal Uses and Antiglycemic Effect” Carol S. Johmston, Cindy A. Gaas (publikowany w Medscape General Medicine) oraz „Vinegar Functions on Health: Constituents, Sources and Formation Mechanisms” H. Chen. T. Chen. P. Giudici, F. Chen (publikowany na portalu Wiley Online Library).
Tekst autorski.

 

 

lip  12